Get Adobe Flash player
Reklaminis skydelis
Naujienos
Struktūra ir kontaktai
Administracinė informacija
Nuorodos
Teikiamos paslaugos
Gimnazijos vertybės
Ugdymas
Ikimokyklinis ugdymas
Profesinis orientavimas
Projektai
Informacija
Gimnazijos rėmimas
Naujienų archyvas
 
 
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis

Klausimai pasiūlymai

El. pašto adresas
Tema
Žinutės tekstas

Demokratijos paieškos Šilalėje

Šiais laikais demokratija vis dažniau priimama kaip savaime suprantama duotybė. Žmonės taip dažnai varijuoja šiuo skambiu žodžiu, kad kartais užmiršta pasitikrinti ir nusistatyti, kiek demokratiškas jis pats kaip žmogus ir kiek demokratiška aplinka, kurioje gyvena, veikia. ESFA (Europos socialinio fondo agentūros), ES fondų finansuotas projektas „Demokratijos paieškos“ į mokymus ir susitikimus su sprendimų priėmėjais pakvietė 20 jaunų žmonių iš Šilalės miesto ir rajono.

Pagrindinis projekto tikslas – padėti jauniems žmonėms pasiruošti susitikimams su savivaldybės administracijos ir tarybos nariais ir argumentuotai išsakyti nuomonę ir pasiūlymus jiems rūpimais klausimais. Tačiau Šilalėje vykusios „Demokratijos paieškos“ buvo kur kas kompleksiškesnės. Jauni žmonės taip pat mokėsi raiškiai kalbėti, nebijoti kalbėti prieš auditoriją, argumentuotai dėstyti mintis, grafiškai jas atvaizduoti. Mokymuose jauni žmonės pasitikrino savo vertybes, požiūrius, tolerancijos lygį, ugdėsi socialines asmenines kompetencijas.

Mokymų metu buvo paliesti tokie jaunimo politikos klausimai, kaip būtų galima pagerinti sąlygas jauniems žmonėms burtis į neformalias jaunimo grupes ir organizacijas:

Neįpareigojančių jaunimo veiklų organizavimo būdai? Kaip būti aktyviam, tačiau neįpareigotam?

-         Startuolių ir inovacijų ekosistema. Ar jai sudarytos pakankamos sąlygos? Kaip jas pagerinti ?

-          Tarpinstitucinio bendradarbiavimo kokybės vertinimas ir galimybės ?

-          Jaunimo lyderių ir darbuotojų finansinis motyvavimas.

Jaunų žmonių sukurti ir pasiūlyti konkretūs šių jiems aktualių problemų sprendimai buvo tokie:

-          Naktinių renginių mokyklose organizavimas. Naktį susitinka viena arba keletas mokyklų, pakviečiamas lektorius ar organizaciją, kuri veda profesinio orientavimo, minkštųjų kompetencijų ugdymo užsiėmimus. Tokiu būdu skatinamas bendradarbiavimas tarp skirtingų mokyklų ir sudaromos sąlygoms bendraminčiams jungtis aplink vienijančias idėjas ir taip galbūt tapti neformaliomis jaunimo grupėmis. Siūloma tai padaryti nuolat vykstančia tradicija vis kitoje mokykloje.

-          Kita idėja – profesionalių elektroninio sporto žaidėjų erdvė ir ten organizuojami turnyrai. E-sporto elitiniai žaidėjai jau ima uždirbti daugiau už tikrus futbolininkus. Yra planų kompiuterinį sportą įtraukti ir į olimpiadą. Jauni žmonės išsakė ambiciją paversti Šilalės miestą pirmąja Lietuvos savivaldybe, kuri skatintų E-sporto plėtrą.

-          Mokymuose taip pat gimė inovatyvus startuolis „Lerele“. Jis remiasi dalinimosi ekomomika ir yra skirtas dalintis nebereikalingais daiktais. Šio startuolio unikalumas tas, kad dalinatės ne tik daiktais, bet ir tų daiktų istorijomis. Startuolį norima išbandyti Šilalės savivaldybėje ir surinkus pakankamai duomenų, gavus atgalinį ryšį, įvertinti jo potencialą nacionaliniu ar tarptautiniu mastu.

-          Kita idėja – skirtingas savivaldybės institucijas jungianti vasaros stovykla. Pajūriškiai užsimojo sukurti  5 dienų atvirą jaunimo stovyklą, kurios skirtingas dienas prižiūrės skirtingos įstaigos. Prie projekto bus kviečiamos prisidėti sporto, meno mokyklos ir kt. išoriniai partneriai. 5 dienų stovykla bus skirta ne tik puikiai praleisti laiką muzikos, sporto, etnokultūros ir kt.  stovyklos dienų metu, bet ir burtis į iniciatyvines grupes ir dėti pagrindą ateities stovykloms ir veikloms.

-          Viena iš projekto dalyvių teigia, kad Šilalė turi plėstis už Lietuvos ribų. Taip gimė tarptautinių galimybių jaunimui infocentro idėja. Idėjos autorė norėtų vesti mokymus, organizuoti susitikimus su tarptautinių projektų dalyviais ir dalintis informacija apie Erasmus+ ir kitų progrmų galimybes.

-          Kita idėja - „Važiuojam, publika!“, kuria sprendžiama jaunų žmonių baimės įsipareigoti problema. Tai flashmob‘ų (liet. sąspiečių) renginių serija. Organizatoriai planuoja rengti vandens šautuvų karus, pagalvių mūšius viešose erdvėse. Taip pat suorganizuoti „Gyvosios bibliotekos“ atvykimą.

Kitas projekto rezultatas – orientacinis žaidimas. Projekto organizatoriai Jaunimo politikos tyrimų ir analizės institutas ir VšĮ Kūrybos ir inovacijų laboratorija nuolat ieško jungčių tarp skirtingų disciplinų. Šįkart paimtas pramoginis orientacinis žaidimas, kuris pritaikytas ugdymo reikmėms. Dalyviai mokėsi, kaip sukurti žaidimą, mokymų metu patys kūrė užduotis ir išbandė vieni su kitais. Žaidimo dalyviai turėjo fotografuoti ir filmuoti, kalbinti įvairių savivaldos įstaigų darbuotojus, sužinoti, kuo naudinga savanorystė, kuo užsiima Jaunimo darbo centras ir kt. įstaigos. Vėliau komentuoti, reflektuoti.

Paskutiniąją projekto dieną, kovo 5 buvo duotas orientacinio žaidimo startas. Žaidimo užduotys buvo patalpintos savivaldybės įstaigose. Atvykę į gaisrinę žaidimo dalyviai turėjo sužinoti, kuo gaisrinė susijusi su jaunimu ir nufilmuoti, kaip kartu su gaisrininkais atlieka dainą. Atvykę į biblioteką turėjo surasti 5 skirtingų šalių autorių knygas ir su jomis nusifotografuoti. Visuomenės sveikatos biure sužinoti, kaip ši įstaiga susijusi su jaunimu ir padaryti mankštą kartu su jos darbuotojais.

Po orientacinio žaidimo vyko pagrindinis susitikimas, kurį pavadinome „Išplėstiniu jaunimo reikalų tarybos posėdžiu“. Jame dalyvavo Šilalės rajono savivaldybės meras Jonas Gudauskas, jo pavaduotojas Valdemaras Jasevičius, Administracijos direktorius Raimundas Vaitiekus, jo pavaduotoja Vera Macienė, mero patarėja Rima Norvilienė, jaunimo koordinatorė Danguolė Jakštienė. Būtent ten ir buvo pristatytos 6 anksčiau išvardytos idėjos.

Taip pat buvo aptartas galimas savivaldybės ir jai pavaldžių institucijų bendradarbiavimas įgyvendinant idėjas, finansavimo galimybės. Jauni žmonės gavo savivaldybės pritarimą ir kvietimą bet kada atvykti, konsultuotis ir teikti prašymus ir projektų paraiškas, leisiančias dalyvuati finansavimo konkursuose.

Projektas „Demokratijos paieškos“ Šilalėje prasidėjo, o kaip toliau seksis, priklausys nuo jaunų žmonių noro, motyvacijos ir aktyvumo bendradarbiaujant su savivaldos institucijomis.

                                                                                                                                                           VšĮ Kūrybos ir inovacijų laboratorijos
direktorius Audrius Laurutis
Pajūrio Stanislovo Biržiškio gimnazijos
socialinė pedagogė Jurgita Rumšienė

 

Lithuanian English Italian Polish Russian Spanish Turkish

Virtuali mokymosi aplinka

Reklaminis skydelis

Elektroninis dienynas

Reklaminis skydelis